متن نامه ستاد بازسازی عتبات عالیات به نمایندگان محترم شهرستان های استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی

0
11

   با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد )

 

احتراما گزارش ذیل که تقدیم حضور جنابعالی می شود ، گوشه ای از ارادت مردم خراسان جنوبی به ساحت مقدس ائمه معصومین علیه السلام می باشد. لذا خواهشمندیم به شکلی که صلاح می دانید در گزارشات آتی به سمع و نظر مسئولین استان و مجلسیان محترم برسانید تا شاید بفکر مردم استان باشند و تلاش بیشتری برای رفع مشکلات مردم از خود بخرج دهند. استان خراسان جنوبی دارای شرایط و ویژگی های متفاوت می باشد، اما این ویژگی ها هم نتوانسته ذره ای از ارادت و محبت مردم به ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت بکاهد. استان خراسان جنوبی ۴۶۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که اگر خوب برنامه ریزی شود خود یک فرصت و مزیت بزرگ است ، اما اگر از همه ظرفیت ها و امکانات بومی استان استفاده نگردد باعث بروز ناامنی و غیره خواهد شد.در کنار این مزیت بزرگ خراسان جنوبی یکی از استان های کم جمعیت کشور است بطوریکه براساس آخرین سرشماری ۷۶۰ هزار نفر جمعیت در این استان زندگی می کنند ، یعنی ۱% جمعیت کشور که شاید پراکندگی جمعیت استان هم معنی متفاوتی داشته باشد. بطوریکه پراکندگی جمعیت در کشور در هر کیلومتر مربع ۴۶ نفر می باشد ، اما در خراسان جنوبی ۲/۴ نفر در هر کیلومتر مربع زندگی می کنند.این تعداد جمعیت زمانی بهتر نمایان می شود که بدانیم جمعیت استان همجوار ما یعنی خراسان رضوی ۵,۳۶۰,۰۰۰ نفر می باشد.  استان خراسان جنوبی ، براساس آمار و ارقام ، استانی محروم است. بطوریکه ۲۵% مردم استان خراسان جنوبی تحت پوشش نهادهای حمایتی می باشند.مردم استان در کنار محرومیت شاهد ۲۰ سال خشکسالی پی در پی هستند بطوری که تمامی امکانات کشاورزی بخاطر عدم ریزش نزولات آسمانی از بین رفته است تا جاییکه ۱۳۰۰ روستا در استان تخلیه شده اند و در حال حاضر ۴۰۶ روستا با تانکر آبرسانی می شوند. این استان از نظر نفوذ صنعت وضعیت بدی دارد و یکی از دلایل بیکاری های زیاد هم نداشتن صنایع بزرگ و تاثیرگزار در استان برای بکارگیری کارگران زیاد است.

اما با همه اوصاف که به محضر شما تقدیم شد ، مردم ولایت مدار استان از نظر جمع آوری نذورات و عنایت به اهل بیت عصمت و طهارت در کشور رتبه اول را طی چندین سال از آن خود کرده است. آن هم با فاصله زیاد از سطح کشور ، زیرا که در کل کشور سرانه جمع آوری نذورات ۲۵۰۰ تومان الی ۳۰۰۰ تومان می باشد ، اما در خراسان جنوبی این رقم بالای ۵۰۰۰ تومان رسیده است. سوال اساسی ایجاست که چطور با این همه محرومیت و خشکسالی مردم دست به چنین کار بزرگی می زنند. پاسخی که برای این سوال باید داد این است ، این عیار ولایت مداری و محبت بی قید و شرط مردم استان است که در کشور بروز و ظهور پیدا کرده است.

نماینده عزیز مردم ، خوب است در اینجا آمار و ارقام جمع آوری را هم خدمت شما اعلام نمایم تا قدری ملموس تر شود. در سال ۱۳۹۵ خراسان جنوبی ۳ میلیارد تومان تعهد داشته است که مردم خراسان جنوبی این رقم را به ۶ میلیارد تومان رسانده اند. این رقم جدای از ۳ میلیارد و پانصد میلیون تومان اربعین حسینی است. این رقم شگفت آور جدای از اعزام ۸۰۰ نفر نیروی متخصص و مهندسین و .. است که اگر برای هر نفر فقط مبلغ ۷۰ هزار تومان محاسبه شود ، مبلغ ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان  می شود. یعنی مردم ولایت مدار و عاشق اهل بیت استان نزدیک به ۱۲میلیارد تومان کمک به اعتاب مقدسه داشته اند ، این شاخصه مردم خراسان جنوبی در خصوص همراه بودن با نظام مقدس جمهوری اسلامی هم ، رتبه اول را در کل کشور دارند. تمامی مبالغ جمع آوری شده در استان خراسان جنوبی تبدیل به محصول می شود و سپس ارسال می شود ، این یعنی اینکه مردم دوستدار اهل بیت استان ضمن مشارکت در بازسازی اعتاب مقدسه که ثواب مضاعف دارد ، در پایداری اقتصاد استان هم نقش بارزی دارند ، بطوری که در سال ۹۵ استان خراسان جنوبی برای سنگ فرش صحن حضرت مطهر فاطمه زهرا (س) مقدار۴۰ هزار مترمربع  سنگ را فرآوری و جهت نصب در این پروژه با عظمت ارسال نموده است . این یعنی خرید سنگ خام بیشتر از معادن استان و این یعنی فعال بودن معدن و سرکار بودن کارگر معدن. این یعنی فعال بودن کارخانه فرآوری و شرمنده نبودن کارگر کارخانه جلوی زن و بچه اش ، این یعنی فعال بودن صنعت حمل و نقل استان . لازم است ذکر شود که فقط برای کرایه حمل سنگ ، ستاد بازسازی عتبات عالیات ۲۰۰ میلیون تومان هزینه پرداخت کرده است. سرجمع خدمت شما ،  باید عرض شود که از قِبَل همین کمک های مردم عزیز استان نزدیک به ۳۰۰ نفر بطور مستقیم بهره مند می شوند ، این تعداد آدم سرکار حاضر بودن یعنی شرمنده زن و بچه نبودن و از کار بیکار نشدن و در نتیجه سربار دولت و جامعه نبودن.

این مطالب را خدمت شما تقدیم کردم که بارها سوال می شود که چرا این همه پول جمع آوری می شود با این همه آدم محروم و به شکم عراقی ها ریخته می شود. خواستم به این سوال قبل از پرداختن به آن جواب دهم که نه تنها پول به عراق نمی رود ، بلکه کمک بزرگی به اقتصاد استان شده است. که شاید کمتر سازمان دولتی باشد که این همه اقدامات مثبت در جهت پایداری اشتغال در استان انجام داده باشد. بنابراین پول به عراق نمی رود و در استان هزینه می شود و مسئولین هم متاسفانه با خبر نمی شوند و هنگامی هم که درخواستی داریم جواب رد می شنویم چرا که شما دولتی نیستید و ما نمیتوانیم کمکی به شما داشته باشیم. اما می خواهم به این نکته هم اشاره نمایم که ۹۸% این مبالغ را مردم محرومی می دهند که خودشان نیازمند کمک هستند. افراد تحت پوشش کمیته امداد هستد.

نماینده عزیز و ارزشی ، این گزارش را برای این خدمت شما عرضه داشتم که بدانید این مردم نگاهشان به نظام مقدس جمهوری اسلامی و عنایاتشان به ائمه اطهار چه مقدار است. و ارزش این همه محبت و دوستی به ائمه و همراهی با نظام اسلامی در کجای نظام اسلامی باید پاسخ داده شود. بودجه های همراهی مردم با نظام اسلامی برای این مردم در کجا باید برجسته شود. آیا روا هست با این همه عنایت مردم پایین ترین بودجه ها را دولت برای این مردم منظور نماید یا شاید این چنین فکر میکنند که از سر سیری هست که مردم کمک می کنند. اگر چنین باشد کمک های استان های بزرگ و پولدار کجاست؟

این گزارش را برای این تقدیم کردم که همانطور که مردم ، تمام قد همراه نظام و انقلاب و میدان دار کمک به اعتاب مقدسه هستند ، دولت هم تمام قد به کمک مردم استان بیاید. در پایان به چند طرح اجرا شده هم در جهت پویایی اشتغال و جمع شدن ناهنجاری های اجتماعی به محضر شما نماینده عزیز عرض کنم ،  یکی از طرح هایی که تاکنون کمک زیادی به اقتصاد استان کرده است ، طرح قالی بافی ، حوله بافی ، گپه بافی و …. توسط خواهران استان خراسان جنوبی می باشد.که در حال حاضر ۲۶۰ کارگاه دایر است.

۱۴هزار خواهر بصورت هفته ای فعال هستند . برنامه های متنوعی جهت انجام کار اجرا می کنند از قِبَل با وضو وارد شدن ، زیارت عاشورا خواندن ، دعای سلامتی امام زمان خواندن و دهها برنامه دیگر که در حال حاضر سالانه بیش از ۳هزار مترمربع فرش تولید می شود که کارشناسی شده و تجار خرید می کنند. این یعنی خرید نخ بیشتر از بازار استان و فروش بیشتر در استان یعنی چرخه بزرگ اقتصاد.  در کنار این مزیتها توانسته ایم صنعت فرش استان را به همت ارادتمندان به اهل بیت احیاء نمائیم. حوله بافی را که کاری مرده بود را احیا کنیم و در شهرستان های استان رایج نمائیم ، و دهها موضوع دیگر که بسیار ارزشمند است و امروز به برکت بازسازی اعتاب مقدسه خواهران ضمن بافت قالی برای ساخت اعتاب مقدسه کارگاهی برای خود دایر کرده اند. برای خود در منزل حوله بافی و گپه و … می کنند. این یعنی کمک به اقتصاد خانواده و رفع محرومیت .

از اینکه این گزارش قدری طولانی شد عذرخواهم . همه تلاش بر این است که جنابعالی و مجمع نمایندگان استان تمام همت خود را بخرج دهید تا مجلس از این همه بذل و عنایت مردم با خبر شوند . رئیس مجلس بداند خراسان جنوبی کجاست و چه وظیفه سنگینی در قبال این مردم دارد. و از طرفی هم مسئولین استان ، نمایندگان مردم ، استاندار
و ادارات کل ، ستاد بازسازی عتبات عالیات را بعنوان یک جایگاه مهم در استان همراهی نمایند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here